Známe vítěze Inspireli Croatia competition našeho chorvatského projektu Miris Garden

Soutěž Inspireli Croatia competition byla jedinečná hned z několika důvodů. Možnost se zapojit měli studenti z celého světa. Významný je také její edukativní přesah, poprvé se totiž do soutěže zapojila developerská společnost, a studenti tak měli možnost se na závěrečném workshopu při tvoření finálních vizualizací nechat vést hlavním architektem reálného projektu, který jim předával své zkušenosti.

„Vnímáme to jako obrovskou příležitost dělat věci jinak. Snažíme se naší prací zanechat otisk. Miris Garden je obrovský projekt a díky Inspireli jsme mohli dát studentům příležitost, aby ukázali svou míru kreativity a nových nápadů. Spojili jsme se s Martinem Dudaškem, který nejenže převzal roli hlavního architekta, ale spolu s ní i záštitu nad vedením skupiny mladých architektů v rámci workshopu v Praze. Pro nás je celý tento projekt naplňováním našich hodnot, v tomto případě hodnoty spolutvorby,“ vysvětluje Jiří Juránek, marketingový ředitel YD Capital, zapojení investora do soutěže.

„Projekt Miris Garden by měl finálně růst ve spolupráci s námi, díky čemuž by mohl vzniknout první edukativní projekt tohoto druhu na světě. Bude mapovat stavbu ze všech možných úhlů pohledu a studenti budou mít možnost klást dotazy přímo v průběhu realizace. Mohou se ptát na cokoli: jak se dělala tepelná čerpadla, jak se stavěla fotovoltaika nebo třeba reálné zdi. A na všechno budou u nás mít odpovědi v příspěvcích vytvořených při provádění konkrétní fáze projektu,“ přibližuje spolupráci Karel Smejkal, prezident Inspireli Awards.

Celkem se do soutěže přihlásilo 240 studentů z 38 zemí světa a společně vytvořili 163 návrhů. Odborná porota vybrala vítěze 6 kategorií. Každá z nich se týkala vytvoření jedné části budoucího all-year-round resortu v blízkosti městečka Starigrad.

„Projekt Miris Garden je jedinečný z mnoha aspektů. V prvé řadě je to jeho velikost, která čítá 150 tisíc metrů čtverečních. Za druhé je to náplň projektu: apartmány, hotel s třemi sty lůžky, nákupní centrum, marina s malými restauracemi, nové pláže a seawalky na pobřeží s místy pro barbecue a výhledy. Unikátní je také místo budoucího resortu, a to hlavně svojí polohou. Lokalita leží blízko Zadaru, kde je letiště, takže lze předpokládat, že půjde o velmi úspěšný projekt,“ říká Martin Dudaško, hlavní architekt projektu Miris Garden.

Jednou z hlavních cen soutěže byl pětidenní workshop na katedře architektury Stavební fakulty ČVUT v Praze. Během něj 13 vítězů v 6 kategoriích společně s hlavním architektem a specialisty z Lumion CZ&SK vytvářelo odborné špičkové 3D vizualizace pro své vítězné projekty, a to v profesionálním programu Lumion. Vizualizace budou následně sloužit jako výchozí ideje pro finální návrhy objektů v areálu chorvatského resortu.

„Hlavním přínosem této spolupráce je, že studenti mají možnost podílet se na skutečné stavbě. Mohou vidět, jak se vezme jejich studentský projekt, přetvoří se v projekt skutečný a následně ve stavbu. Především však získávají referenci a realizaci už na škole,“ popisuje Mariana Vahalová, CEO Inspireli Education. „Všichni finalisté si týdenní workshop moc užili, panovala při něm neuvěřitelná tvůrčí atmosféra, pomáhali si, radili se, bylo úžasné být toho součástí,“ dodává.

Vítězné týmy z České republiky, Slovenska a Kosova vytvářely svoje představy o novém projektu, ve kterém kromě restaurací a procházkové promenády najdeme také hotel, apartmány, soukromé luxusní vily či nákupní centrum. Všechny části resortu vznikaly s velkým respektem ke krajině a přírodě. Materiálově se studenti snažili vytvořit dojem příjemného místa pro aktivní trávení volného času a relaxaci.

„Návrhů přišlo přes sto šedesát. Když jsme je jako členové poroty procházeli, bylo velmi těžké vybrat ten nejlepší. Mně osobně se moc líbí návrh hotelu od kosovských studentů. Je to velká masa materiálu, celkově však naprosto precizně zpracovaná do ideje luxusního hotelu. A pak je to určitě byznysové centrum zapuštěné do terénu se zelenými střechami. Také se mi líbí privátní vily, ty opravdu vypadají krásně. Celému projektu nahrává zvyšující se terén, a když máte v pozadí národní park Paklenica, vyjde vám úžasné spojení moře a aktivního času,“ dodává Jiří Juránek.

„Už nyní je znát, jak jsou zadavatelé šokováni – v dobrém slova smyslu – kvalitou studentských návrhů, a myslím, že mnoho z nich je skutečně ovlivní svým novým způsobem myšlení a novými technologiemi, které třeba stávající architekti nepoužívají. To vše vylepšuje svět kolem nás,“ popisuje Karel Smejkal.

INSPIRELI AWARDS je projekt určený pro studenty architektonických škol z celého světa. Letos se konal již po osmé a Inspireli Croatia competition – Miris Garden je pátou soutěží s konkrétním tématem. Soutěž disponuje již více než tisícovkou projektů a v porotě aktuálně zasedá přes 900 architektů z celého světa. V minulosti studenti tvořili například návrh české ambasády v Etiopii či novou podobu výbuchem zničeného přístavu v Bejrútu. V příštím roce budou soutěžit s novými návrhy Muzea přeživších holokaustu v továrně Oscara Schindlera, současně vzniká nová platforma na obnovu ukrajinských budov poškozených válkou.

Vítězové INSPIRELI AWARDS 2023 – projekt Miris Garden

  1. Privátní vily – Jakub Hencze, https://www.inspireli.com/en/awards/detail-hd/5575
  2. Urbanismus – Lukáš Mottl, Jan Vařečka, https://www.inspireli.com/en/awards/detail-hd/5686
  3. Marina a přístav – Tomáš Krajčovič, https://www.inspireli.com/en/awards/detail-hd/5677
  4. Nákupní centrum – Adissa Hajdari, Alma Sylejmani, Besjana Ramadani, https://www.inspireli.com/en/awards/detail-hd/5700
  5. Hotel – Elton Bajramaj, Era Pelaj, Ermonda Gashaj, https://www.inspireli.com/en/awards/detail-hd/5616
  6. Apartmány – Lendrit Krasniqi, Albion Hetemi, Lirigzon Olluri, https://www.inspireli.com/en/awards/detail/5621 (k použití až od strany 69 PDF)

Chcete vědět novinky jako první?