Jak rostoucí inflace ovlivní ceny nemovitostí?

Inflace za měsíc duben v České republice dosáhla meziročního nárůstu ve výši 14,2 %. A další růst úrokových sazeb není pro hypotéky krátkodobě dobrou vyhlídkou. Do jakých nemovitostí tak při vysoké inflaci investovat?

Propad hypotečních úvěrů bude vrcholit až se naplno projeví vliv vysokých úrokových sazeb, s čímž můžeme počítat v horizontu následujících 2 měsíců. Čím déle trvá toto období vysokých úrokových sazeb, tím více roste i pravděpodobnost toho, že se vyšší úrokové sazby negativně projeví v defaultech hypotečních dlužníků.

Zde proti sobě působí hned několik faktorů a je velmi těžké predikovat, které z nich nyní převáží. Růst úrokových sazeb tlačí na pokles velkého množství nemovitostí, protože snižuje kupní sílu na straně poptávky po nemovitostech. Musíme brát ale v potaz, jaká je struktura poptávky po nemovitostech u jejich jednotlivých typů.

Byty v novostavbách

V Praze tyto byty kupují převážně investoři, nebo lidé, kteří byty vnímají jako uchovatele hodnoty či ochranu před inflací.

Jedná se o skupinu nemovitostí, na kterou má asi nejmenší dopad oslabení poptávky vlivem hypotečních úvěrů. Pro byty v novostavbách v jiných městech do určité míry platí podobné schéma jako u novostaveb v Praze, ale mají rozhodně slabší investiční poptávku. Proto na ně má oslabení přítoku hypoték do realitního trhu vyšší vliv.

Rodinné domy

Zde je investorů pouze zlomek. Vliv hypoték je pak zcela zásadní pro poptávku po tomto typu nemovitostí.

Významné komerce

Zde je dominantní poptávka zahraničních fondů. Navíc se tyto transakce z drtivé většiny převádějí na eura, takže vliv růstu úrokových sazeb se zdaleka tolik neprojevuje. Ovšem projevuje se negativně hospodářský útlum, covidové přehodnocení využívání komerčních prostor a rostoucí geopolitické riziko spojené s Českem, tudíž i ochlazení zájmu zahraničního kapitálu o ČR.

Středně významné komerce

Ta je obecně velmi problematická. Pro zahraničí jsou tyto nemovitosti příliš malé, pro Čechy ale zase moc velké. Pohybují se v pásmu 10 až 40 milionů EUR, dost ztrácejí na likviditě a pravděpodobně i na ceně. Výjimku tvoří mimořádné nemovitosti, ale generálně toto pro ČR platí jako hodně rizikový segment.

Menší komerce

Stavby o hodnotě řádově do 10 milionů EUR mají zatím stále celkem dobrou likviditu, pokud mají kvalitní retailové nájemníky, zejména z food retailu. Horší je to například s kancelářemi.

Zdroj: ComSense analytics

Chcete vědět novinky jako první?