Grid house: představujeme první z šesti vítězných návrhů projektu Miris Garden v kategorii „Privátní vily“

Jakub Hencze, student Fakulty architektury a designu Slovenské technické univerzity v Bratislavě, vyhrál v soutěži Inspireli Croatia Competition kategorii Privátní vily. Do soutěže se zapojilo na 240 studentů z 38 zemí světa, kteří přihlásili celkem 163 projektů.

/ Pompeje jako zdroj inspirace

Vzhledem k tomu, že se nacházíme v přímořské oblasti, reaguje koncept na klimatické podmínky a výzvy specifické lokality. Vila je inspirována myšlenkou proslulého Faunova domu, který se nachází v archeologické lokalitě Pompejí. Podle odborníků se v případě Faunova domu jedná o jeden z nejkrásnějších příkladů obytné budovy z římské doby a antiky vůbec. Zároveň patří mezi jednu z největších soukromých staveb v Pompejích, která kombinuje téměř všechny charakteristické římské prvky patricijských domů, které dodnes zůstávají nejkrásnějšími obytnými prostory té doby.

U tohoto druhu stavby je možné sledovat velmi ekologický přístup s využitím atria, v němž bylo umístěno okrasné jezírko, tzv.  impluvium. Nad ním se nacházel otvor, tzv. compluvium, který do atria propouštěl světlo, ale také čerstvý vzduch a dešťovou vodu, která se shromažďovala v jezírku. Pod jezírkem se nacházel přepad se sběrnou nádrží na dešťovou vodu.

Tímto způsobem se podařilo zachytit dešťovou vodu a zároveň přispět k přirozenému ochlazování vzduchu v budově. „Popisovaný ekologický proces jsem do vily zakomponoval právě jako reakci na teplé přímořské klima. V přilehlých prostorách se dále nacházejí posuvné perforované panely, které propouštějí a ochlazují vzduch a umožňují jeho distribuci do vily. Případné teplo pak dále odbourává stínění,” popisuje autor návrhu Jakub Hencze, student Fakulty architektury a designu Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

Použité materiály jsou rovněž důležitou součástí návrhu. Kromě funkčnosti dotvářejí i celkovou atmosféru a prožitek z místa. „Na terasu jsem zvolil dřevo, které dobře akumuluje teplo. Fasáda i ocelová konstrukce jsou bílé, neboť bílá barva nejlépe odráží sluneční paprsky a pohlcuje z nich nejméně tepelné energie. K chlazení přispívá i zeleň a vinná réva lemující konstrukci. Vinná réva má ale ještě jeden význam, který ovlivnil pojetí vil. V Chorvatsku je vinařství velmi rozsáhlé, mají dokonce svůj svátek zvaný Martinj, který se stal významnou turistickou atrakcí. Martinje, tedy svátek svatého Martina, který je patronem vinařů a vinic, Chorvati slaví 11. listopadu. V tento den, stejně jako několik dní předtím a potom, ožívají vinné stezky a prohlídky a řada vinařů představuje návštěvníkům svá vína spolu s lokálními gastronomickými specialitami,“ vysvětluje Jakub.

/ Projekt nezasahuje do přírodních krás území

Hlavní myšlenkou soutěže Inspireli Croatia competition 2023 Miris Garden bylo vytvořit ekologicky a sociálně udržitelný resort 21. století. „V konceptu jsem se zaměřil na ekologii a hlavní podmínku soutěže, a to co nejméně zasahovat do přírodních krás území. Tzv. umístění na piloty bylo jedním z řešení, jak dosáhnout co nejmenšího dopadu na svah a zároveň vytvořit minimalistický dojem. Nosný ocelový rošt podporuje ekologický aspekt, jelikož ocel je 100% recyklovatelný materiál a zároveň rošt nabízí velkou rozmanitost materiálové struktury. Kromě tvarové rozmanitosti stavby nabízí daný koncept také prostor pro rozsáhlé terasy a plnohodnotné venkovní bydlení,dodává Jakub.

Chcete vědět novinky jako první?