Tomáš Krajčovič navrhnul marinu a přímořskou promenádu v minimalistickém designu

Poznejte další z vítězných návrhů mezinárodní architektonické soutěže Inspireli Croatia Competition. Tomáš Krajčovič vyhrál v kategorii Coastal Zone & Marina díky naprosto unikátním začleněním svého návrhu do terénu, jednoduchostí a elegancí. 

/ S důrazem na minimalismus

Hlavní myšlenkou návrhu mariny a přímořské promenády je propojit budovy i přilehlou krajinu do jednoho funkčního a současně harmonického celku. Cílem návrhu je vyvolat z celého místa přirozený a moderní dojem a nabídnout tak hostům zázemí pro jejich nejrůznější potřeby.

V přístavu najdeme restauraci, kavárnu, obchody se sportovním zbožím, drobné stánky pro prodejce podél promenády i kotviště určené pro lodě.

Pobřežní promenáda dále nabízí příjemné odpočinkové a sportovní zóny.

A protože se v oblasti nachází skalnatý povrch, který může být pro návštěvníky při vstupu do moře nebezpečný, jsou přístupy do moře tvořeny velkými betonovými schody.

/ Funkční design

Jedním z cílů bylo vytvořit objekty, které jsou minimalistické a snadno proveditelné. „Jako hlavní komponenty byly zvoleny prefabrikované dřevěné stěny a sloupy, které lze na místo bez problému dopravit nákladním autem nebo přepravním kontejnerem. Celkový rozměr jedné buňky je 2,6 m × 6 m, a lze je pak spojit dohromady a vytvořit tak budovu s potřebnou podlahovou plochou. Kvádr lze snadno použít pro prefabrikaci, malé kusy zajišťují nízké náklady na přepravu a lze je sestavit během několika hodin. Vše tak může urychlit a zefektivnit celý proces výstavby,” doplňuje Tomáš.

Chcete vědět novinky jako první?