Sociálně a ekologicky udržitelný: Poznejte vítěze kategorie „Urbanistický design“ soutěže Inspireli Croatia Competition

Druhý z šesti vítězných návrhů „z pera“ dvou českých studentů architektury Lukáše Mottla a Jana Vařečky patří do kategorie Urbanistický design. Lukáš i Jan studují program Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze a společně navrhli urbanistickou koncepci našeho resortu Miris Garden.

/ Sociálně a ekologicky udržitelný

Cílem soutěže bylo vytvořit moderní a udržitelný koncept rekreačního resortu pro 21. století. „Bylo pro nás zásadní vytvořit jedinečný projekt přesně pro toto místo, pro Chorvatsko. Inspirovali jsme se jedinečnou atmosférou typických chorvatských vesnic a snažili jsme se ji přenést do našeho návrhu.  Aby vzniklo místo, kde budou hosté rádi trávit svůj čas bez ohledu na roční období, věk nebo životní situaci. Místo, které okouzlí každého, a kam se každý bude rád vracet pro jeho nezaměnitelnou atmosféru,” popisují autoři svůj návrh.

/ Inovativní způsob řešení

Projekt navrhuje urbanistickou koncepci celého letoviska a současně přináší inovativní způsob jejího řešení. Hlavní myšlenkou návrhu je centrum tvořené hustou zástavbou podél přírodních úžin, které umožňují přístup k moři. Ubytovací zařízení tvoří 70 % zastavěné plochy. Konkrétně se jedná o apartmány, samostatně stojící vily, hotely, kempy a apartmánové domy.

Zbývajících 30 % zastavěné plochy doplňují objekty občanské vybavenosti, jako jsou sportovní centra, obchody, parkovací domy, kanceláře a další. Tato zařízení poskytují hostům širokou škálu aktivit, které jsou navrženy tak, aby umožňovaly celoroční využití areálu téměř v kterékoli období, bez ohledu na počasí, a to pro všechny uživatele.

/ Dechberoucí výhledy na nekonečné moře

Přestože je moře v této oblasti velmi klidné, existuje možné riziko silných větrů ze západní strany, proto jsme navrhli odpovídající molo, které chrání přístav. Na konci mola se nachází vyhlídka s nádherným rozhledem na nekonečné moře i hlavní osu procházející letoviskem.

Přístav má kapacitu až 30 menších lodí, pro jejich kotvení je určeno pět menších mol. Po obvodu přístavu nejdeme promenády s přilehlými restauracemi, obchody s předzahrádkami a dalšími službami.

/ Dva typy pláží pro sport i ničím nerušený odpočinek

V letovisku jsou navrženy dva typy pláží, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších hostů. První, tzv. sportovní typ pláže, je otevřenější, mírně svažitý, určený pro aktivní odpočinek. Tuto pláž doplňuje hřiště na plážový volejbal, venkovní boulderingová stěna, workoutové a dětské hřiště.

Částečný kontrast představuje tzv. romantická pláž, kterou tvoří několik intimních zákoutí doplněných menšími moly. Tyto pláže jsou kratší a nabízejí tak více soukromí. Po obvodu pláží se rozprostírá promenáda, která je částečně chráněna malým stromořadím a nízkou zelení.

/ Prostor, který zve k objevování a novým zážitkům

Hlavní myšlenkou návrhu je vytvořit pulzující centrum v harmonii s klidnou zátokou, což současně vytvoří hlavní přístupový tah směrem k moři.

„Tento komplex nabízí bohaté prostory plné malebných náměstíček a romantických zákoutí, kde se pohodlně proplétá pěší komunikace s řadou zdobených schodišť a uliček, čímž vzniká jedinečný a poutavý prostor pro návštěvníky,” vysvětlují autoři svůj záměr.

„Celkově lze říci, že návrh přináší nejen funkční a estetickou hodnotu, ale také vytváří prostor, který zve k objevování a prožívání různorodých zážitků,” dodávají Jan s Lukášem.

Chcete vědět novinky jako první?