Představujeme vítězky kategorie „Komerční centrum” mezinárodní soutěže Inspireli Croatia Competition

Adissa Hajdari, Alma Sylejmani a Besjana Ramadani, studentky Prištinské univerzity v Kosově, oslnily porotu soutěže svým návrhem komerčního centra pro náš projekt Miris Garden. Naprosto brilantní koncept integrace architektury do krajiny je vítězem kategorie Komerční centrum.
 
Hlavní myšlenkou projektu je integrovat přírodu do samotného středu komerčního centra. „Respektujeme krásu okolního prostředí a necháváme se jí inspirovat, abychom vytvořily místo, které bude její součástí a harmonicky tak zapadne do přilehlé krajiny,” popisují autorky.
Návrh čerpá také z charakteru místa, kde se projekt nachází. „Po pečlivém průzkumu krás pobřeží a okolí jsme se inspirovaly tvarem „vlny,” který jsme následně transformovaly do architektonické podoby. Tato forma se organicky přizpůsobuje terénu a zároveň nám umožňuje zachovat panoramatický výhled na moře a maximálně ho využít tak, aby každý z hostů mohl zakusit kouzlo tohoto místa a krásného Jaderského moře,” vysvětluje Adissa, jedna z autorek.
 
/ Jedinečný prostor pro vaše setkání, relaxaci i obchodní příležitosti
„V rámci celého projektu jsme dbaly na zelené prvky jakožto součást veřejného prostranství, abychom vytvořily městský kontext, který skvěle kontrastuje s přírodní architekturou. Miris Garden se tak stává harmonickým spojením moderního komerčního centra s bohatou okolní přírodou, což vytváří jedinečný prostor pro setkávání, relaxaci a obchodní příležitosti,” vyzdvihují autorky hlavní záměr návrhu.
Projekt je vyvíjen ve dvou úrovních s hybridní funkcí. V přízemí najdeme nejdůležitější prostory, jako je uvítací část, nákupní centrum, restaurace, či hospodářské prostory (včetně kuchyně a skladů). Spodní podlaží pak zahrnuje administrativní prostory, nákupní sklady a restaurace s výhledem na moře, což je činí atraktivnějšími pro turisty.
Volně stojící budova je rozvinuta pouze v jedné úrovni se vstupy ze střechy a obsahuje kanceláře a recepci.
/ Inovativní design s respektem k přírodě
Všechny použité materiály jsou šetrné k přírodě. Strukturovaná fasáda je prosklená, takže nabízí příjemný výhled, současně umožňuje využít maximum světla a brání pronikání tepla dovnitř objektu.
Design skleněných fasád představuje jednu z nejinovativnějších forem strukturálních fasád. Spojení klasického skla se sklem s neviditelným kováním dodává konstrukci vzdušnost a lehkost. Současně je sklo ideální variantou, pokud je architektonickým cílem maximální transparentnost a minimalistický design.
Konečným výsledkem je bezrámová a téměř neviditelná fasáda bez použití ocelových nebo betonových prvků, která je navržena tak, aby odolávala zatížení větrem i seizmickým silám a poskytovala tak ochranu před povětrnostními vlivy.

Chcete vědět novinky jako první?