Harmonie tradice a moderního designu: poznejte vítěze kategorie „Apartmány“ soutěže Inspireli Croatia Competition

Představujeme poslední vítěznou kategorii mezinárodní architektonické soutěže projektu Miris Garden, kde inovativní design spojuje bohatou kulturu chorvatského dědictví.

Studenti architektury z kosovské univerzity v Prištině Lendrit Krasniqi, Albion Hetemi a Lirigzon Olluri se naší soutěže účastnili s návrhy bytových domů pro dvě zóny a vyhráli s oběma svými návrhy.

„Pracovat na chorvatském projektu pro nás nebylo vůbec obtížné, spíše naopak, protože velmi dobře známe chorvatskou kulturu a snažili jsme se tak naše znalosti vložit i do tohoto konceptu,” popisuje Lendrit Krasniqi, jeden z autorů.

Ovlivněn studiemi případů a tradiční chorvatskou architekturou, tento koncept je důkazem závazku integrovat architekturu do existujících kontextů a zároveň respektovat principy udržitelného designu.

V jádru tohoto vizionářského konceptu je důraz na prostorový zážitek dosažený pohybem světla, vzduchu a použitím místních materiálů, jako jsou kámen a dřevo. Tyto prvky jsou plynule propojeny s moderními materiály vytvářející harmonickou symbiózu minulosti a současnosti.

„Primárním cílem celého konceptu je ctít historii a charakter lokality za použití místních stavebních materiálů, respektování výhledů a přizpůsobení se životnímu stylu i těch nejnáročnějších hostů. Inspirovali jsme se slavnými moderními a postmoderními architekty, jako jsou Le Corbusier, Louis Kahn a Charles Correa, fasáda budovy tak zahrnuje prvky, které vzdávají hold těmto architektonickým velikánům a zároveň odrážejí pohostinnost chorvatského lidu,” vysvětluje Krasniqi.

Projekt Miris Garden zahrnuje dva odlišné typy budov. U obou však vždy přízemí nabízí osm parkovacích míst, zatímco horní patra poskytují prostor pro bytové jednotky. Aby byla zajištěna snadná dostupnost pro uživatele, jsou oba vstupy v rovině s venkovním terénem. Oba vstupy vedou k vertikální komunikaci, včetně schodiště a výtahu, který spojuje přízemí s ostatními patry.

Krasniqi dodává: „Oba typy budov obsahují pouze jeden typ bytu. Díky flexibilitě jednotek nabízejí větší plochy ve srovnání s běžným standardem. Základní jednotka má pět forem flexibility od 35,9 m2 do 118,5 m2, s jednou až třemi ložnicemi. Každá bytová jednotka zahrnuje obývací pokoj, jídelnu, plně vybavenou koupelnu a kuchyň. Ložnice, WC a skladovací prostory se liší v závislosti na velikosti jednotek. Všechny jednotky jsou příčně větrané, umožňující proudění vzduchu a světla skrze žaluzie. Spací výklenky mají oboustrannou orientaci, což umožňuje příčné větrání uvnitř, ale současně i výhodnou orientaci do jakékoliv polohy prostoru. Všechny jednotky jsou také adaptabilní pro lidi s omezenými možnostmi pohybu.”

Design vyniká svou jednoduchou konstrukcí. Celá stavba je postavena na skeletovém systému se sloupy a nosníky vyztuženými betonovými stěnami. Výška pater i přízemí je přizpůsobena tak, aby se celková výška budovy snížila a nezasahovala do dechberoucích výhledů. Schodišťové zábradlí je pro tuto oblast velmi charakteristické, vyrobené z rybářských sítí. Hlavními materiály na fasádě jsou beton, kámen a dřevo.

Chcete vědět novinky jako první?